ul. Świderska 37 03-128 Warszawa +48 577 101 393 biuro@centrum-konglomeratu.pl

Blat konglomerat czy kompozyt?

Blat konglomerat czy kompozyt?

Konglomerat kamienny i kompozyt to materiały wykorzystywane do produkcji blatów kuchennych i łazienkowych, które często ze sobą mylimy. Wynika to przede wszystkim ze zbliżonej estetyki konglomeratu i kompozytu – materiałów, których zadaniem jest imitowanie walorów wizualnych kamienia naturalnego. Tymczasem:

Konglomerat kamienny to materiał powstający na bazie składników takich jak kwarc oraz granit, którym wyroby z konglomeratu zawdzięczają bardzo dużą trwałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne. Naturalny materiał jest ze sobą wiązany przy użyciu wysokogatunkowych żywic epoksydowych, dzięki którym konglomerat pozwala na uzyskiwanie połączeń bez widocznych spoin oraz regenerację oraz naprawę różnego rodzaju uszkodzeń powierzchniowych powstających na blatach w trakcie ich użytkowania.

Kompozyt to materiał powstający na bazie kilku składników – naturalnych minerałów, pigmentu oraz akrylu. Połączenie to pozwala uzyskać materiał odznaczający się wyjątkową estetyką oraz przyjemnym dotykiem. Co ważne kompozyt jest materiałem ciepłym, dlatego z powodzeniem sprawdza się również w innych aplikacjach.

Który materiał wybrać na blat kuchenny?

Zarówno konglomerat, jak i kompozyt nie wymagają zastosowania dodatkowego wzmocnienia szafek kuchennych. To bardzo ważne, ponieważ koszt przygotowania zabudowy meblowej dedykowanej pod blaty kamienne jest zdecydowanie wyższy niż w przypadku tradycyjnych szafek podblatowych.

Decydując się na kompozyt musimy pamiętać o tym, że blat nigdy nie uzyska w 100% naturalnej estetyki kamienia naturalnego. Jeśli więc zależy nam na efekcie wizualnym, powinniśmy zwrócić uwagę na konglomerat. Blat z konglomeratu kamiennego może być nie do odróżnienia – pod względem wizualnym – od blatu z marmuru czy granitu. Wszystko zależy oczywiście od wybranej kolorystyki i wykończenia powierzchni. Pod tym względem konglomerat oferuje nam praktycznie nieograniczone możliwości wyboru, co przekłada się na możliwość realizacji śmiałych wizji wnętrzarskich przy zachowaniu budżetu inwestycji na relatywnie niskim poziomie.

Panele ścienne

Ważną rolę w kuchni odgrywają również nowoczesne panele ścienne. Możemy je wykonać ze szkła lub materiału, z którego wcześniej wykonaliśmy blaty kuchenne uzyskując tym samym efekt przedłużenia blatu na ścianie. Pod względem aplikacji ściennych dużym zainteresowaniem cieszy się przede wszystkim materiał kompozytowy – wynika to z faktu, że jest ciepły i miły w dotyku. Planując wykonanie paneli ściennych warto pamiętać o tym, że konglomerat może nam zaoferować bardzo podobne walory, przy jednoczesnym zachowaniu spójności stylistycznej wnętrza.