ul. Świderska 37 03-128 Warszawa +48 577 101 393 biuro@centrum-konglomeratu.pl

Co między szafkami w kuchni?

Co między szafkami w kuchni?

Kuchenny fartuch, czyli przestrzeń pomiędzy szafkami w kuchni, a blatem – to bardzo ważne miejsce. Przede wszystkim decyduje poniekąd o aranżacji całego pomieszczenia, a dokładnie o jego stylu. Jest też naturalnym spoiwem dla kuchennych frontów oraz dla roboczego blatu. To jednakże miejsce, które jest trudne w utrzymaniu czystości – plamy z wody czy tłuszczu mogą bowiem trwale uszkodzić tę część kuchennej zabudowy. Co zatem wybrać na fartuch kuchenny?

Od lat fartuch kuchenny dekorowany był klasycznymi płytkami, czyli glazurą lub kaflami piecowymi. Różnorodna gama kolorystyczna, faktury oraz przede wszystkim aspekt praktyczny, sprawiały że rozwiązanie to do dzisiaj jest niezwykle popularne. Szkliwiona glazura jest bowiem odporna na tłuszcz, wodę, wysokie temperatury, a żeby zachować ją w nienagannej czystości wystarczy po prostu przetrzeć ją ściereczką. Co jeśli szukamy czegoś bardziej eleganckiego i równie trwałego?

Fartuch w kuchni – rozwiązania idealne

Mimo, że klasyka nigdy nie wychodzi z mody, przestrzeń pomiędzy blatem, a szafkami coraz częściej uzupełniają inne materiały. Dużą popularnością cieszą się szyby z nadrukowanymi wzorami – choć faktycznie wprowadzają one do kuchni powiew nowoczesności, łatwo ulegają uszkodzeniom, a dodatkowo są trudne w utrzymaniu czystości.

Ciekawym rozwiązaniem, szczególnie do nowoczesnych kuchni są konglomeraty – są nie tylko super trwałe, łatwe w utrzymaniu czystości, ale przede wszystkim – prawie nie zniszczalne, co ma duże znaczenie w tego typu przestrzeniach. Konglomeraty posiadają wszystkie właściwości naturalnych kamieni, są bowiem z nich zrobione, a jednocześnie mają sporą elastyczność, dzięki czemu z powodzeniem mogą być docinane do wybranego rozmiaru.

Zaletą konglomeratów jest również ich kolorystyka – każdy znajdzie tu coś dla siebie. Fartuch kuchenny z konglomeratu warto rozważyć również w małej kuchni, bowiem blat oraz przestrzeń pomiędzy nim a szafkami wykonana z tego samego materiału optycznie powiększy kuchenną wnękę.

Kamień, a konglomerat – co wybrać na ścianę?

Równie trwały, jak konglomerat jest klasyczny kamień. Doskonale w formie ściennego fartucha sprawdzi się granit, który jest odporny na tłuszcz i silne zabrudzenia. W odróżnieniu od konglomeratu zdarza się, że należy go sztukować, aby w odpowiedni sposób wypełnić całą przestrzeń. Granit jest też droższy od konglomeratu, choć zdecydowanie pięknie podkreśli nowoczesność i elegancję w każdej kuchni.