ul. Świderska 37 03-128 Warszawa +48 577 101 393 biuro@centrum-konglomeratu.pl

Co to jest konglomerat?

Co to jest konglomerat?

Konglomerat jest surowcem występującym w naturze jako lite skały osadowe. Zwany również zlepieńcem, składa się z różnego rodzaju kamieni lub fragmentów skał, połączonych ze sobą naturalnym spoiwem.

Oprócz naturalnego konglomeratu, występuje także konglomerat sztuczny. Jest to wytwór przemysłu, składający się z dokładnie wybranych odłamków kamienia naturalnego połączonych ze sobą żywicą lub cementem. To sprawia, że swoimi właściwościami konglomerat przemysłowy przypomina właściwości surowców naturalnych, z których jest wyprodukowany. Często dane właściwości są lepsze, dzięki zastosowaniu spoiwa, jednak końcowe cechy warunkuje rodzaj kamienia użytego do produkcji.

Ze względu na rodzaj surowca użytego do wyprodukowania konglomeratu wyróżnia się trzy jego rodzaje: marmurowykwarcowy i granitowy. Najbardziej odpornym konglomeratem jest ten ostatni – granitowy, natomiast najmniej – marmurowy. Kwarcowe swoimi właściwościami przypominają granitowe jednak są od nich lżejsze. Konglomeraty charakteryzują się różnorodnością struktur, wzorów, barw oraz wykończenia. Konglomeraty sztuczne produkowane są w różnych wzorach i kolorach. Swoim wyglądem zbliżone są do na przykład marmuru lub kwarcu, lecz nie mają przeważającej, określonej barwy.

Konglomerat – właściwości

Konglomeraty odznaczają się szczególnie twardością, wysoką trwałością oraz odpornością, zarówno na uszkodzenia mechaniczne jak i wszelkie zarysowania. Są znacznie lżejsze od naturalnych kamieni i nie wymagają stosowania dodatkowych wspólników w meblach. Dodatkowym atutem jest znacznie niższa cena niż w przypadku kamieni naturalnych, takich jak na przykład marmur. Warto również zwrócić tutaj uwagę na wyjątkowo długi okres gwarancji, sięgający nawet 25 lat. Nie są jednak odporne na promienie UV, warto o tym pamiętać projektując dane pomieszczenie.

Konglomerat – zastosowanie

Powyższe właściwości warunkują zastosowanie konglomeratu. Konglomeraty wykorzystywane są przede wszystkim w budownictwie do wykończenia lub aranżacji wnętrz. Używane są do produkcji elewacji, podłóg, schodów, blatów lub parapetów. Jednak z uwagi na jego właściwości antybakteryjne i kwasoodporne najchętniej stosowany jest w urządzaniu kuchni i łazienek. Dodatkowo konglomeraty są niezwykle odporne na zalanie i wilgoć. Szczególnie znaczące cechy, w przypadku zastosowania go w kuchni lub łazience to łatwość w utrzymaniu, konserwacji oraz czystości.

Konglomeraty są niezwykle odpornym materiałem co sprawia, że są doskonałą alternatywą dla kamieni naturalnych. Cieszą się nieustanną popularnością, ich wysoka trwałość oraz bogata estetyka, gwarantują trwały i oryginalny wygląd każdego pomieszczenia.