ul. Świderska 37 03-128 Warszawa +48 577 101 393 biuro@centrum-konglomeratu.pl

Do czego dobiera się blat kuchenny?

Do czego dobiera się blat kuchenny?

Urządzanie mieszkania nie jest prostą sprawą – pod uwagę nie tylko trzeba wziąć użyteczność, trwałość, ale też i design. Każde pomieszczenie powinno być spójne – najtrudniej dobrać do siebie wszystkie elementy w kuchni, bo tu oprócz estetyki znaczenie ma także komfort jej użytkowania. Zadania nie ułatwiają też rzeczy, które musimy w kuchni pomieścić. A jak to jest z blatem? Jak dobrać go odpowiednio i w zasadzie – od czego to zależy?

Blat w kuchni powinien znieść wiele – zarysowania, kwasy z różnych produktów, gorące garnki, ale też i wyższy poziom wilgotności. Idealne rozwiązanie nie istnieje, bowiem każdy materiał na blat ma swoje drobne wady. Ale, funkcjonalność samego blatu to nie wszystko – konieczne jest też zachowanie właściwej higieny, w końcu to tu przygotowuje się posiłki. Ostatnią rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę to z kolei design… Jak zatem wybrać ten blat idealny?

Jak wybrać właściwy blat kuchenny?

Wytrzymałość i odporność blatów kuchennych to cecha, która przyda się w każdej kuchni – nie tylko wśród osób, które uwielbiają domowe posiłki. Drobne rzeczy na blacie przygotowuje każdy z nas, a niektóre z pozoru niewinne zalania mogą przerodzić się w trudne do zlikwidowania plamy. Przykładem może być marmur, który źle znosi kontakt z cytrusami czy czerwonym winem. Ale nawet granit, który uważa się za najmocniejszy kamień, od czasu do czasu należy poddać renowacji.

W kuchni warto również rozważyć konglomerat – to materiał, który wykonany jest ze sproszkowanego kamienia, który został połączony żywicą. Posiada zatem dokładnie te same właściwości, jak kamień, a jednocześnie w niektórych aspektach jest od niego nawet lepszy – przykładem jest tu elastyczność, która pozwala na dobranie blatu to każdego rozmiaru kuchni.

Do czego dobiera się blat w kuchni?

Podstawą urządzenia kuchni jest dobór dekoracji ściennych, takich jak glazura czy gres oraz frontów szafek, które nadadzą całemu wnętrzu charakteru. Wiedząc, jakie rozwiązania pojawią się na ścianie oraz na podłodze można pomyśleć nad kolejnymi dodatkami, do których zalicza się blat.

Blat może być w kolorze frontów kuchennych, glazury czy podłogi, ale może też z nią kontrastować – wszystko zależy od tego, jaki efekt w kuchni chcemy uzyskać. Nowoczesne kuchnie to przede wszystkim czernie, szarości oraz biele, rustykalne kochają naturalne odcienie utrzymane w bieli, beżach oraz brązach, zaś kuchnie w stylu glamour prezentują się znakomicie w czerni, bordo oraz lśniącej bieli. Wiedząc zatem, jaki styl chcemy uzyskać w kuchni, warto dobrać do tego odpowiedni blat.

Jak dobrać blat do kuchni – naturalny materiał, czy kompozyt?

Tak naprawdę w kuchni doskonale sprawdzi się zarówno naturalny kamień, jak i kompozyt. Oba są stosunkowo odporne na czynniki mechaniczne, co sprawia że są trwałe. Podczas wyboru warto jednak zwrócić na gamę kolorystyczną – blaty z konglomeratu występują w znacznie większej ilości kolorów i wzorów, co z kolei pozwala na dobranie ich do większej ilości pomieszczeń.